Vladavina prava i sloboda izražavanja u medijima neke su od oblasti u kojima je zabeležen najmanji napredak i gde je potrebno napraviti najveće unapređenje, navodi se u najnovijem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije za 2019. godinu. Sa druge strane, Srbija je pohvaljena za reforme u ekonomiji i privredi.
‘’Ako bismo govorili o statistici, postoji veći broj poglavlja u kojima je Srbija napredovala ove godine u odnosu na prošlu godinu. Dakle, ove godine je manje poglavlja u kojima je bilo je bilo slabijeg napretka ili nije bilo napretka u odnosu na prošlu godinu, tako da se ne bih složila da je celokupan izveštaj za Srbiju negativan’’, izjavila je Nursdorfer.
Predsednik Društva ekonomista Niša, Boban Stojanović, rekao je da u ekonomiji postoji fiskalna stabilnost i solidno održavanje spoljnog duga, ali dodaje da je u izveštaju zabeležen slabiji progres u razvoju malih i srednjih preduzeća i stagnacija domaćih investicija.
‘’Čak i kad su u pitanju investicije konstantovano je da ipak nije dovoljno investicija, ali dominiraju strane direktne investicije, što je i dobro. Sa druge strane, to je i loše za domaću privredu jer nemamo domaću akumulaciju koja će investirati u nove programe’’, kazao je Stojanović.
Iz Kancelarije za lokalni i ekonomski razvoj grada Niša navode da ta kancelarija ima mere koje su usmerene ka razvoju malih i srednjih preduzeća. Jedna od mera je i davanje podrške brzorastućim kompanijama.
‘’To su unapređenje procesa strateškog planiranja, izrada novog strateškog dokumenta strategije razvoja grada Niša 2020. 2030. koji će svakako uključiti i privredu, mala i srednja preduzeća, širu društvenu zajednicu koja će dati fokus na lokalni i ekonomski razvoj’’, rekao je Ivan Pavlović iz KLERP-a.
Opšta ocena izveštaja je da je Srbija umereno pripremljena i postigla je izvestan napredak u pregovorima na putu ka Evropskoj Uniji.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!