Izvor: FoNet
Državni organi, zdravstvene ustanove, banke, škole, fakulteti, trgovinski lanci i drugi subjekti obrađuju lične podatke građana po istim pravilima po kojima se to čini u Evropi, navedeno je u saopštenju.
Zakon o zaštiti podataka o ličnosti reguliše zaštitu ličnih podataka građana, poput imena, adrese stanovanja, elektronske adrese, matičnog broja, podataka o zdravstvenom stanju, imovini i svim drugim podacima i utvrđuje pravila vezana za obradu tih podataka.
Građani imaju pravo da se upoznaju sa svim aspektima upotrebe njihovih podataka o ličnosti, mogu da traže i dobiju obaveštenje o obradi njihovih podataka koje organ vlasti ili drugi obrađivač poseduje, imaju pravo na uvid u podatke i pravo na izdavanje kopije podataka koji se vode o njima, kao i prava na ispravku, dopunu, brisanje, ograničenje i prenosivost podataka, navodi Ministarstvo pravde.
Pristanak na obradu podataka može biti samo dobrovoljan, jasan i nedvosmislen, a Zakon predviđa zaštitu građana u postupku pred Poverenikom za zaštitu podataka o ličnosti i sudom.
Bezbednost podataka o ličnosti je takođe poptunije uređena - propisan je veći broj mera njihove zaštite, kao i postupak u slučaju da do povrede bezbednosti ipak dođe.
Istovremeno su proširene nadležnosti Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti tako da on sada nadzire i sprovođenje zaštite podataka, postupa po pritužbama, obavlja inspekcijski nadzor preko ovlašćenih lica, nadzire i dozvoljava iznošenje podataka iz Republike Srbije, ukazuje na zloupotrebe prilikom prikupljanja podataka, obavlja poslove međunarodne saradnje, navedeno je u saopštenju.
Usvajanjem tog zakona, što je bio jedan od preduslova za zaključenje Sporazuma o saradnji Srbije i EVRODŽAST, Srbija je u potpunosti usaglasila svoje zakonodavstvo sa odgovarajućom uredbom i direktivom EU u toj oblasti i na taj način učinila još jedan korak ka punopravnom članstvu u EU, ali i istovremeno unapredila zaštitu prava i sloboda naših građana, istaklo je Ministarstvo pravde, sugerišući da treba utcati na pozizanje svesti građana o o značaju zaštite ličnih podataka.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!