Misuri tužio Kinu, u Njujork stigla kineska pomoć

|   Info
Kineski konzulat i misija u sedištu Ujedinjenih nacija uručili su Njujorku 2.000 zaštitnih odela, 25.000 maski i 75.000 pari medicinskih rukavica
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet, AP, Foks njuz

Oprema je uručena kao pomoć u borbi protiv virusa korona, uz poruku da je vreme za solidarnost i saradnju, a ne optuživanje i politizaciju.

Generalni konzul Kine Huang Ping je izjavio da su predsednici Sjedinjenih Američkih Država i Kine Donald Tramp i Si Đinping u telefonskom razgovoru 17. marta pozvali na saradnju u borbi protiv epidemije.

Huang je izneo podatak da je Kina uputila u SAD, uglavnom u Njujork, 1.000 respiratora, više od 6,5 miliona maski, 150.000 zaštitnih naočara, više od 300.000 pari rukavica i 32.000 zaštitnih odela.

"Kao dve najveće svetske ekonomije, Kina i SAD treba da predvode borbu protiv virusa korona", ocenio je Huang.

Tramp je nekoliko nedelja hvalio Sijevo angažovanje tokom pandemije, ali je posle toga optužio Kinu za širenje virusa i prekinuo finansiranje Svetske zdravstvene organizacije, optuživši je da prenosi dezinformacije iz Pekinga.

Državni tužilac američke savezne države Misuri Erik Šmit juče je Okružnom sudu predao optužnicu protiv države Kine, za koju kaže da je odgovorna za pandemiju korona virusa, a traži se i nadoknada štete "zbog enormnog gubitka života, patnje ljudi i ekonomskih gubitaka", prenosi Foks njuz.

"Kineska vlada je svesno lagala svet o opasnosti i načinu širenja zaraze covidom-19, ućutkivala je uzbunjivače i ništa nije uradila da spreči širenje epidemije, zbog čega mora da odgovara pred sudom", navodi se u optužnici.

Optužnica u Misiriju usledila je nakon što je najmanje sedam privatnih grupa tužilo Kinu pred federalnim sudovima, a u jednoj od njih, koja je podneta na Floridi, navodi se da je Kina znala "da je kovid-19 virus opasan i da može da prouzrokuje pandemiju, ali je ipak reagovala veoma blago i prikria je podatke zbog svog ekonomskog interesa".

Pored toga, u ponedeljak su 22 člana Kongresa iz Republikanske stranke zahtevala od vlade da Kinu tuži Međunarodnom sudu pravde, zbog toga što nije na odgovarajući način reagovala na epidemiju.

Zvaničnici države Misuri rekli su Foks njuzu da je, pored teških zdravstvenih posledica, koje uključuju i 215 umrlih od korona virusa, država zbog gašenja ekonomskih aktivnosti do ponedeljka izgubila najmanje 44 milijarde dolara.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar