"Nije isključena promena granica Srbije i Kosova"

|   Info
Austrijski diplomata i stručnjak za Zapadni Balkan Štefan Lene rekao je da promena granica Srbije i Kosova iako nije poželjno i lako rešenje, nije isključena.
Foto: FoNet

"Ja lično mislim da je sve što vodi promeni granica suštinski veoma komplikovano i teško, ali ga ne bih isključio u potpunosti, jer zavisi od okolnosti i datih garancija, a zavisi i od posledica po susedne države u regionu", rekao je on u intervjuu za Radio slobodnu Evropu (RSE), prenosi b92.

"Dakle, ja ne bih rekao da je to moje poželjno rešenje, ali ga ne bih isključio u potpunosti i ne mora neophodno proizvesti negativne posledice i biti loša stvar", dodao je.

Na pitanje kakva će po njemu biti reakcija EU koja nije jedinstvena po tom pitanju, Lene je ponovio da je "promena granica uvek problematična i teška i razumljivo je da su neke države veoma skeptične po tom pitanju".

Povodom predstojećih izbora za Evropski parlament, Lene, kao ekspert Karnegi Evrope za EU, veruje da populistička desnica i pored procena da će osvojiti od 20 do 25 odsto mesta u EP, neće uspeti da utiče na sastav Evropske komisije i drugih tela bloka.

Po njegovim rečima ozbiljnu pretnju predstavlja Rusija koja je u dobrim odnosima sa evropskim desničarima, ali mnogo više na izborima u pojedinim državama nego za EP.

Povodom navoda italijanske štampe da su Liga i njen lider Mateo Salvini dobili tri miliona evra iz Rusije za predstojeće izbore, Lene je rekao da je "više zemalja zabrinuto da će se Rusija ponovo mešati u kampanju za izbore za Evropski parlament".

"Ali da ponovim, postoji zajedničko uverenje da je populistička desnica podeljena. Ako uzmete populističku desnicu u baltičkim državama ili Poljskoj, oni su snažno protiv Rusije, dok su u Austriji i Italiji proruski orijenitisani. Mislim da je ruski uticaj nešto na šta se mora veoma dobro obratiti pažnja. Ali kad Putin kaže da je Rusija sposobna da organizuje populističke partije u Evropi - to nije tačno", dodao je.

Na pitanje kako će se ovi procesi odraziti na evropsku integraciju Zapadnog Balkana Lene je rekao da "ni Zapadni Balkan ni EU nemaju alternativnih strategija postojećoj".

"Obećanje sa samita u Solunu (2003) da će na kraju ove zemlje postati članice EU se neće promeniti. Ali uraditi nešto da se proces pokrene napred zahteva veliku pažnju glavnih lidera EU", rekao je bivši generalni direktor Sekretarijata za Zapadni Balkan u Savetu EU.

Lene je dodao da se EU suočava sa tri važne odluke u sledećih nekoliko meseci.

"To su početak pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i sa Albanijom i vizna liberalizacijom za Kosovo. Mislim da je to test kredibilnosti Evropske unije prema regionu i nadam se da će ove odluke biti donesene, jer će to biti jasan znak da ceo proces ostaje na pravom putu, iako će biti potrebno prilično vremena dok te zemlje zaista budu u mogućnosti da se pridruže EU", rekao je Lene za RSE.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar