Izvor: FoNet, Politika
Prošle su dve decenije, a tamo oba naroda još žive u posledicama rata - socijalnim, psihološkim, ekonomskim, istakao je patrijarh za Politiku.
Utisak je, naveo je on, da se kod hrvatskih vlasti pojavljuju početni znakovi da je moguća politika iskorenjivanja mržnje, a ukoliko je tako, onda i naši narodni prvaci, kao predstavnici naroda stradalog u genocidu, treba da prihvate svaku priliku, čuvajući nacionalnu svest i dostojanstvo, koja može doprineti mirnijem snu i boljem živoru Srba u Hrvatskoj.
Govoreći o Crnoj Gori i položaju Crkve, patrijar Irinej je rekao da ni narod, ni Crkva ne pristaju na bilo kakvu promenu ustrojstva, na narušavanje crkvenog i narodnog jedinstva.
Kada je 1998. godine, doveden u Patrijaršiju, mladi predsednik ili premijer Đukanović je predstavljen kao budućnost, snažna perspektiva srpskog naroda. A danas, tuga me obuzme kada vidim koliko dubok može biti ljudski pad, ocenio je on.
Sa takvima se godinama dogovarati i pregovarati? Sa takvima tražiti mogućnost komprmisa? U to ne verujem, ocenio je poglavar SPC.
Na pitanje da li se model Crne Gore "o statusu svetinja" može preslikati na Kosovo, Irinej je rekao da "odlično poznaje i poštuje kosovsko-metohijske Šiptare, plemenit narod gortačkog etosa".
Uz svo poštovanje prema njima, ne možemo im ustupiti onaj deo istorije, deo duhovnih i kulturnih spomenika koji im nikada nije pripadao u istoriji, rekao je patrijarh Irinej.
Patrijarh Irinej smatra i da bi bila greška uvođenje bilo kakvih novina u vekovnu praksu načina pričešćivanja, uprkos pandemiji korona virusa, uz navod da se za dve hiljade godine hrišćanstva niko nikada nije zarazio svetim Pričešćem.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!