Ozren Vacić iz Leskovika koji se tog dana našao na pijaci kada su sa svih strana padale kasetne bombe, priseća se i kaže da je to za njega bio dan koji nikada neće zaboraviti.
-Tog dana sam bio na pijaci. Žene, deca i svi ljudi koji su se tu našli su vrištali kada su kasetne bobe počele da padaju. Mnogi koji su se tu našli pa i ja sam uspeo da se sakrijem preko puta autobuske stanice u jednoj nezavršenoj zgradi ali na žalost, bilo je dosta onih koji su poginuli.
Uz Prištinu i Novi Sad, Niš je bio grad na koji je NATO alijansa posejala najviše bombi. Datum koji će Nišlije zauvek pamtiti je 7. maj 1999. godine. Samo tog dana od kasetinih bombi poginulo je 15 ljudi, a više od 20 ih je ranjeno. Gađana je gradska pijaca, kvart pored zgrade Banovine, Klinički centar sa okolinom i Čair. Miloš Banđur, zamenik gradonačelnika kaže da narod nikada neće zaboraviti ovaj dan.
-Svake godine se na ovaj datum prisećamo onih koji su nevino nastradali. Obzirom da se ove godine navršava 20 godina od njihovog stradanja mislim da ovaj datum ima poseban značaj i budi posebne emocije.
Vlada Srbije i odbor za negovanje tradicija kao i Ministarstvo za rad i zapošljavanje pokušavaju da održe sećanje na sve nevino stradale i na sve one koji su dali svoje živote u odbrani zemlje. Svetozar Aleksov, državni sekretar u Ministarstvu za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja kaže da je današni dan jedan od tragičnijih koji je zadesio grad Niš jer je NATO agresor zabranjenim kasetnim bombama gađao civilne ciljeve i dodaje da je to veliki zločin koji ne smemo zaboraviti.
-Oružje i oruđe za ratovanje služi i u preventivne i u aktivne svrhe, što znači da posedovanje oružja ne znači da ga moraš koristitit. Ovde smo imali situaciju da je zabranjeno oružje, kasetne bombe, iskorišćeno u aktivnom napadu na civilne ciljeve.
Na meti aviona NATO alijanse Niš se često nalazio. Za 78 dana bombardovanja poginulo je 56 Nišlija a više od 200 je ranjeno.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!