Na radionici koja je održana na univerzitetu Singidunum u Nišu, na kojoj je osnovni cilj promovisanje nove digitalne tehnologije, prisustvovali su predstavnici lokalnih samouprava iz Niša ali i iz regiona, kako bi se upoznali sa novim sistemima. Profesora Bratislav Milovanović kaže da se sa dolaskom novih tehnologija, nailazi se na otpor kod građana. Ipak on dodaje da ukoliko se nova mreža razvija i instalira na način kako je predviđeno, ona nije opasna za ljudsko zdravlje.
Ovo je jedan od niza stručnih sastanaka, gde je fokus primena naprednih tehnologija što je osnova za uvođenje pametnih gradova.
Irini Reljin pomoćnica ministra za elektronske komunikacije i poštanske usluge kaže da bi se uvelo korišćenje novih digitalnih tehnologija potrebna je saradnja čitavog društva ali i lokalnih samouprava, koje u svojoj sredini moraju da obezbede takve sisteme.
Naš cilj je da se predstavnici lokalnih samouprava upoznaju sa novim tehnologijama i sa nekim nedoumicama koje postoje sa izgradnjom tih mreža.
Prema rečima profesora sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Aleksandara Neškovića, 5G mreža neće uneti promenu samo segmentu telekomunikacija već i u svakodnevnom životu.
Efikasnija tehnologija omogućava da vi imate izuzetno brži prenos. To znači da ranije sa 3G sistemom treba da učitate neku stranu 2-3 sekunde, sa 5G mrežom to ćete radidi za delić sekunde i na taj način ćete smanjiti aktivnost svog telefona.
Mobilni operatori danas u Srbiji imaju više od 2500 baznih stanica. Taj broj će se duplirati sa pojavom 5G tehnologije. Bazne stanice će biti bliže korisnicima ali će zato biti sa manjom snagom, dodaju stručnjaci.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!