Izvor: FoNet
Ocenjeno je i da Zakon o slobodi veroispovesti produbljuje podele i sukobe, pa je Sinod pozvao državne organe da preispitaju svoj stav o verskim pravima i slobodama svojih građana i većinske crkve u toj zemlji.
Kako je navedeno u saopštenju SPC, Sinod je izrazio puno razumevanje za opravdanu uznemirenost verujućeg pravoslavnog naroda u Crnoj Gori i dao punu podršku njegovom mirnom hrišćanskom otporu nepravdi koju "crkvi i narodu nanosi pomenuti već izglasani antidemokratski i diskriminatorski Zakon" i dodaje da bi zakon bilo bolje nazvati "Zakon protiv Pravoslavne crkve u Crnoj Gori".
"Do sada se pokazalo da su svenarodna okupljanja, povodom rečene nepravde, imala izričito crkveni karakter i zato je neophodno da se i ubuduće izbegnu bilo kakve političke ili stranačke zloupotrebe ovih jedinstvenih narodnih sabranja", poručio je Sinod u saopštenju.
Kako se ističe, SPC i njene eparhije u Crnoj Gori će svim raspoloživim zakonskim i pravnim sredstvima štititi verska prava i slobode i istovremeno pozivati sve relevantne činioce na obnovu svestranog dijaloga po tom važnom i osetljivom pitanju.
Sednici su prisustvovali poglavar SPC patrijarh Irinej, a učestvovali su i arhijereji koji imaju jurisdikciju u Crnoj Gori: mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije, episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, episkop mileševski Atanasije i episkop zahumsko hercegovački Dimtrije.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!