Konzumuranje duvana predstavlja jedan od najvećih uzročnika karinoma pluća, od čega u svetu godišnje oboli 1.8, a umre 1.6 miliona ljudi. U Srbiji od ove bolesti godišnje život izgubi 5 hiljada ljudi. Duvanski dim povećava rizik od raka pluća i kardiovaskularnih bolesti i kod nepušača.
‘’Ja nisam pušač, i ne volim zadimljene prostorije duvanom’’.
‘’Imam drage prijatelje koji puše i opominjem ih da to nije dobro. Oni to znaju, ali ne mogu da se odreknu svojih navika’’, kažu građani Niša.
Iz niškog Instituta za javno zdravlje ističu da više puta u toku godine posebnu pažnju posvećuju borbi protiv duvanskog dima.
‘’Ideja čitavog koncepta borbe protiv pušenja jeste da delujemo na nekoliko polja, da smanjimo i dostupnost i potrežnju duvanskih proizvoda jer imate jako nepovoljan podatak da u Srbiji 37% stanovnika jesu svakodnevni pušači duvana što je negde oko 2.5 miliona stanovnika. To je jako alarmantno, a neki evropski prosek je oko 28%’’, rekao je Čedomir Šagrić iz niškog Instituta za javno zdravlje..
On dodaje da se u Institutu za javno zdravlje svakodnevno radi na poboljšanju mera za smanjenje broja pušača.
‘’Mere preventivne edukacije i motivacije, pre svega dece i mladih, da uopšte ne uđu u svet pušenja duvana, zatim pomoć ljudima koji puše duvan da što pre izađu iz te priče, a tu su i mere gde se duvan kontroliše zakonskim regulativama’’.
Pušenje u radnom prostoru zabranjeno je 2010. godine, a do kraja godine Ministarstvo zdravlja najavilo je izmene zakona kojim će se regulisati upotreba duvanskih proizvoda i potpuna zabrana duvanskog dima u zatvorenom prostoru.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!