Izvor: FoNet
Lončar je, na redovnoj konferenciji koja je prvi put održana bez prisustva novinara, rekao da su od petka u 15 sati do danas u 15 sati testirani uzorci 2.159 osoba.
Hospitalizovano je 2.436 pacijenata, na respiratoru je ukupno 145 pacijenata, precizirao je Lončar i dodao da je u Srbiji testirano ukupno 16.399 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Lončar je ukazao da su preminule osoba muškog i dve osobe ženskog pola, prosečne starosti 68,6 godina, pa je ukupan broj preminulih od početka epidemije 74.
Foto: FoNet
Prema rečima Lončara, 27 dece u ovom momentu je pozitivno na novi virus, nalaze se na posmatranju i svi su dobrog stanja.
Lončar je rekao i da za dva slučaja smrti u staračkom domu u Smederevu nema potvrde o Kovidu-19.
Upitan o odluci Vlade Srbije da novinari više ne prisustvuju konferencijama u 15 sati, več da pitanja šalju mejlom, on je objasnio da se Srbija nalazi u nedelji koja je najbitnija i najveća je mogućnost prenošenja korona virusa.
Imamo činjenicu da je virus ušao u pojedine medijske redakcije, pa je stav bio da sprečimo da se prenese infekcija, dodao je Lončar.
On je dodao i da je Srbija uzela testove iz Kine za koje su kineski stručnjaci rekli da su pouzdani, ali je napomenuo da se koriste i testovi i iz drugih zemalja, o čemu se strogo vodi računa.
Lončar je, na pitanje o načinu održavanju respiratora iz Kine i dobijanju atesta, objasnio da je postojeći serviser iz Kine, koji je i ranije radio na tržištu Srbije, preuzeo na sebe tu obavezu, uz saradnju sa proizvođačem.
Osvrćući se na privremene bolice, on je rekao da je nebitno gde se one nalaze, jer će pacijenti otići u bolnicu gde ima mesta, gde su adekvatni uslovi, da se prate njihovo zdravstveno stanje, temperatura, nivo kiseonika, snimaju pluća i kontroliše krvna slika.
Želimo da spasimo vaš život, a sutra se slobodno žalite što smo vam spasili život i što smo vas vozili u bolnicu 100 kilometara više, predočio je Lončar i ocenio da se sada situacija drži pod kontrolom.
Epidemiolog Predrag Kon je rekao da je struka konsultovana pre donošenja odluke o tome da se konferencije drže bez prisustva novinara i da su dali za to saglasnost.
Kako je objasnio, virus se pojavljuje u pojedinim redakcijama i to je bio razlog da se pristane na onlajn pitanja novinara.
Foto: FoNet
Da nisu preduzete mere, smanjenja kontakta, socijalne distance, jednostavno bilo bi eksplozivno, nema sumnje, uveren je Kon.
On smatra da bi se sve završilo za šest nedelja, ali sa velikim brojem zaraženih, velikim brojem onih koji traže bolničko rešenje i potom moraju na respirator, a došlo bi i do velikog broja smrtnih slučajeva.
Nećemo se stideti ovog našeg srpskog scenarija, koliko god on bude napadan, predvideo jee Kon.
Kon je, na pitanje efikasnosti testova iz Kine, rekao da nema nijedan podatak od virusologa da su ti testovi nepouzdani, ali je potvrdio da su i drugi u upotrebi.
U ovoj situaciji sve smo uradili da nemamo žarišta u bolnicama, ali smo žrtvovali kapacitete, ljude. Kada bude vakcine, zalagaću se da ona bude obavezna za zdravstvene radnike, naglasio je Kon.
Počinjemo šestu nedelju sa 275 obolelih, a petu smo počeli sa 305. Pošto je početak već nešto niži, ako ostane tako, Kon veruje da će se krajem šeste nedelje brojka spustiti.
On je upozorio da je rizik ulazak virusa u staračke domove situacija "kada sve može da padne".
Na pitanje o ukidanju restruktivnih mera, on je precirao da najmanje dve nedelje mora biti jasan pad novih slučajeva da bi se ozbiljno razmišljalo o postupnom ukidanju mera.
Struka će o tome detaljno raspravljati. To pada krajem aprila, ali vrlo oprezno će se o tome odlučivati, naglasio je Kon.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!