Izvor: FoNet, European Western Balkans
Prema Alternativnom izveštaju o položaju mladih, 38 posto ispitanika između 15 i 30 godina Europskoj uniji kaže "da", dok 40 odsto kaže "ne".
Nisu samo procenti ono što treba da zabrine, već i činjenica da je pre dve godine taj odnos bio 42 prema 32 odsto, u korist onih koji podržavaju članstvo, prenosi portal European Western Balkans.
Ovogodišnji izveštaj donosi još negativnih trendova kada je reč o podršci EU - čak 56 odsto ispitanika smatra da bi se u Srbiji živelo "isto" ili "gore" kada bi postala članica EU (u 2017. je taj postotak bio 49%), dok bi - prema mišljenju 33 odsto mladih - Srbija u spoljnoj politici trebalo da se osloni na Rusiju. Samo njih 21 odsto najvećeg saveznika Srbije vidi u Briselu, pokazuje istraživanje.
Istovremno, uprkos tome što smatraju da se treba okrenuti Rusiji, mladi ne žele da se tamo i presele - skoro polovina ispitanika koji bi želeli da napuste Srbiju preselila bi se u zemlje Zapadne Evrope, dok bi samo pet odsto njih izabralo Rusiju.
Osim Rusije i EU, mladi žele i u SAD, zemlje regiona ali i druge delove sveta, pokazuje istraživanje. Međutim, nijedan kraj sveta niti kontinent nije ni blizu privlačan kao članice Evropske unije, kaže za European Western Balkans generalni sekretar KOMS Stefan Đorđević.
On ističe da "mladi prepoznaju vrednosti EU" i "EU kao uređen sistem u kojem se znaju pravila", visoko vrednujući tvrdnje da "EU omogućava više putovanja za mlade, bolje mogućnosti za posao i više zarade kao i kvalitetnije obazovanje".
Mladi su se i u ovom istraživanju KOMS, slično kao u prethodnima, uglavnom složili sa tvrdnjama da sve te stvari postoje u EU, pa se Đorđeviću, zbog toga, čini da problem evroskepticizma kod mladih leži u načinu na koji se u Srbiji proces EU integracija predstavlja u medijima, ali i iz krugova donosioca odluka.
"Proces integracija se često politizuje, predstavlja kao proces štapa i šargarepe i zloupotrebljava za potrebe dnevne politike, a naravno da sve to utiče na stavove mladih o EU. Nije retko da imamo oprečne i dijametralno suprotne stavove o ovom procesu u medijskom diskursu i javnosti i da se proces integracija predstavlja na jedan neadekvatan način", kaže Đorđević.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!