Vučić: Palata pravde je slika i prilika napretka društva u Srbiji

|   Info
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na svečanosti povodom otvaranja Palate pravde da političari treba da pokušaju da promene sebe, da manje komentarišu rad pravosuđa i tužilaštva, a sudije i tužioci da rade još bolje i da ljudima daju pravdu.
Foto: buducnostsrbijeav

 

Izvor: FoNet

Vučić je istakao da je Palata pravde "slika i prilika napretka društva u Srbiji".

On je istakao da je EU platila devet odsto cene radova na Palati pravde, a da je 91 odsto "uradila i platila država Srbija" i zahvalio na jeftinim kreditima i podršci EU.

Govoreći o vladavini prava, Vučić je rekao da još mnogo toga treba da bude urađeno, ali da će Srbija uporedo s tim čuvati "obraz svoje zemlje" od onih koji su gori od Srbije, a želeli bi da drže pridike "kako da kažemo dobar dan, ili dobro veče".

Vučić je čestitao svim zaposlenima što su danas ušli u modernu zgradu i poručio da su razvejane sumnje onih koji su govorili da neće biti završena na vreme, a da nema ni govora o tome da će Palata pravde biti hotel u "Beogradu na vodi".

"Svim zaposlenima želim da se ugodno osećaju, a na nama je da nastavimo da radimo", poručio je Vučić.

Foto: buducnostsrbijeav

Ministarka pravde Nela Kuburović rekla je da 4. novembra počinje rad u Palati pravde, navodeći da je njena rekonstrukcija završena posle 29 meseci.

To je najveći infrastruktno ulaganje Ministarstva pravde i Vlade Srbije posle 40 godina, u Palati će ubuduće biti sedište Višeg suda, Višeg javnog tužilaštva, Drugog osnovnog javnog tužilaštva i Drugog osnovnog suda – krivično odeljenje, rekla je Kuburović.

Kuburović je rekla da je uloženo u rekonstrukciju 16 miliona evra, kao i tri miliona evra za opremu, a sav novac je kredit Evropske investicione banke.

Imali smo direktan grant i pomoć EU od devet miliona evra za projekat zgrede i nadzora nad izvođenja radova, kao iz budžeta Srbije 88 miliona dinara, rekla je Kuburović.

Povećanjem broja sudnica, kabineta, sudije i tužioci imaju moderne uslove rada da suđenja budu u kraćim rokovima i da građani imaju koristi od suđenja u razumnom roku i lakši pristup pravdi, istakla je ona.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici istakao je da Palata pravde predstavlja vladavinu prava, koja je temelj svakog društva, a da Srbija u tome ima dugu tradiciju.

"Vladavina prava je osnova svakog demokratskog društva. Zato je ona i važna toliko u EU. Važna je i u Srbiji koja je odlučila da bude deo EU i u tom cilju da se uskladi sa principima i vrednostima na kojima EU počiva", rekao je Fabrici i dodao da je pravosuđe osnovni stub vladavine prava i da će Palata omogućiti bolji pristup pravdi.

On je istakao podršku cilju Srbije da postane članica EU i poručio: "Mi taj cilj Srbije podržavamo bez ako i ali".

Fabrici je istakao da se efikasnost ne postiže samo unapređenjem infrastrukture, već da se vode i drugi projekti, te da je za dve godine smanjeno 1,2 miliona starih slučajeva i ukazao na reformu Ustava kao deo reforme pravosuđa.

Fabrici je rekao da je kada je došao na mesta šefa Delegacije, prvo posetio Palatu pravde i da su se tada mogli videti samo betan, kablovi i da zgrada nije imala prozore i dodao da je lepo videti kako zgrada danas izgleda.

Predsednik Višeg suda u Beogradu Aleksandar Stepanović izjavio je da sudije, tužioci i zaposleni u Palati pravde imaju bolji administrativno-tehničke uslove za rad u skladu sa međunarodnim standardima i preporukama Evropske komisije.

Svaki sudija ima svoju sudnicu za pretrese i ročišta, što će omogućiti građanima pravično suđenje u razumnom roku, građanima je olakšan pristup sudu, a Viši sud sa svojim odeljenjima dobiće trajan smeštaj u ovoj zgradi, istakao je Stepanović.

Od 70 sudnica, devet je opremljeno za tonsko i optičko snimanje, pa će i kolege iz Posebnog odeljena imati mogućnosti da koriste sudnice u ovom objektu, naveo je Stepanović, uz napomenu da postoji i posebna prostorija za uzimanje iskaza od maloletnika.

Stepanović je citirao deo iz Dušanovog zakonika, čime je ukazao da su načela vladavine prava i nezavisnosti sudstva bili prepoznati i u srednjovekovnoj Srbiji 14. veka.

Svečanosti otvaranju rekonstruisane zgrade Palate pravde prisustvovali su i premijerka Ana Brnabić, ministarka Jadranka Joksimović, predsendica Ustavnog suda Srbije Vesna Ilić Prelić, republička tužiteljka Zagorka Dolovac.

Foto: buducnostsrbijeav

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar