Francuska je prvak sveta u fudbalu

Fudbalska reprezentacija Francuske postala je prvak sveta. “Trikolori” su u spektakularnon finalu u Moskvi savladali selekciju Hrvatske rezultatom 4:2 i tako drugi pu u svojoj istoriji prisvojili “Zlatnu boginju”.

Francuzi su ubeldljivim rezultatom stigli na krov sveta, međutim u ovom duelu imali su manji posed od rivala, daleko manje opasnih napada i duplo manje šuteva ka golu protivnika.

Ipak, naše komsije su svojim greškama pogurale protivnika i time propustile velikupriliku da se revanširaju Francuzima za poraz u polufinalu Svetskog prvenstva 1998. godine, kada su “trikolori” i osvojili turnir pred svojim navijačima.

Francuzi su odmah na startu prepustili inicijativu izabranicima Zlatka Dalića, želeći da iskoriste brzinu Grizmana i Mbapea i tako ugoroze gol protivnika.

Ipak, do predsnosti su stigli istorijskim autogolom Mandžukića u finalima Mundijala, a na snazi je bio 18. minutu.

Hladan tuš nije omeo “vatrene”, nastaviil su sa svojom igrom i posle deset minuta upeli da izjednače lepim golom Perišića.

Ipak, odlični ofanzivac Hrvata naparvio je veliku glupost u 38. minutu odigravši rukom u svom šesnaestercu. Sudija Pitana je konsultovao kolege iz VAR sobe, a zatim pokazao na belu tačku. Grizman je preuzeo odgovornost i Francuzi su ponovo poveli.

Krenuli su Hrvati vrlo dobro i u drugom poluvremenu, imali par opasnih situacija, ali "Galski petlovi" su bili konkretniji.

Prvo je Pogba povećao na 3:1, Lovren je uspeo da izblokira njegov prvi pokušaj, ne i drugi, a samo pet minuta kasnije Mbape je sa ivice šesnaesterca postigao četvrti gol za svoju reprezentaciju.

Hrvatsku je trgla greška golmana Lorisa u 69. minutu, kada je Mandžukić uspeo da smanji rezultat i koliko-toliko vrati svoju reprezentaciju u igru.

Pokušao je Dalić izmenama da promeni nešto u igri, “kockasti” su se u poslednjih petnaestak minuta preselili na polovinu Francuza, ali nisu uspeli da zadaju novi udarac protivniku.

Na kraju, “Zlatna boginja" se vraća u Francusku posle 20 godina, a Hrvatskoj ostaje žal, ali i ponos zbog prikazane igre na celokupnom Mundijalu u Rusiji.